Kým sa náš produkt dostane k vám domov do políc, vedie od nápadu k predaju veľmi dlhá cesta.
Prečítajte si prosím náš čánok, kde vás prevedieme jednotlivými procesmi, aby ste mali čo najjasnejší obraz o tomto našom koncepte.
V úvodnej fáze posúdime, čo je potrebné, kde je medzera na trhu, aké typy produktov by ste chceli používať a čo by ste potrebovali.
Začneme zostavovať materiály, ktoré môžu tvoriť štruktúru vzorca. To nám dáva rámec pre ďalšie kroky. Začíname s povinnými prvkami, ako sú emulgátory, konzervačné látky, chelačné činidlá, zmäkčovadlá a želírovacie činidlá. To všetko sú technické zložky, bez ktorých je samotná účinná látka bezcenná. Navyše v zle zvolenom „médiu“ nemôžu pôsobiť ani účinné látky, ich účinok by sa stratil, a teda hotová receptúra by bola bezcenná. Takže tieto zložky sú dôležitejšie, ako si na prvý pohľad myslíme.
Pri výbere materiálov je dôležité, dbať na to aby:
– boli bez obsahu škodlivých látok,
– išlo podľa možnosti o telu vlastné látky a mali hydratačný účinok na pokožku,
– napomáhali vstrebávaniu účinných látok.
K tomu všetkému by mali poskytnúť príjemný pocit pleti bez lepkavých, sťahujúcich a hrudkujúcich efektov!
Je preto dôležité, aby tieto materiály neslúžili len ako funkčné pomôcky, ako to býva pri nosných materiáloch v lacnej kozmetike zvykom.
Dávame pozor na zdroj surovín, a teda vieme že:
– pochádzajú z obnoviteľného zdroja energie,
– ide o ekologické a nezávadné materiály,
– 100% VEGÁNSKE
– bez násilia na zvieratách (cruelty free)
– pri výrobe surovín používame technológie šetrné k životnému prostrediu!
Tieto pokyny dostatočne zúžia priestor, keď sa rozhodneme pre výber konkrétnej suroviny.
Zbierame účinné látky, ktoré budú hlavnými zložkami produktu a budú schopné čo najlepšie uplatniť svoje prospešné vlastnosti. Sú to kozmetické vitamíny, peptidy, rôzne extrakty, molekuly, zlúčeniny.
Materiály obstarávame v súlade s vyššie uvedenými zásadami, hľadáme “zelené”, medzinárodné, prémiové spoločnosti na výrobu surovín, ktoré dokážu poskytnúť podmienky, ktoré očakávame. Spolu s materiálmi nám títo výrobcovia surovín posielajú oficiálnu dokumentáciu, karty bezpečnostných údajov, karty technických údajov, výsledky klinických testov a laboratórne výsledky, s ktorými môžu naši špecialisti začať zmysluplnú prácu, výpočty a testovanie.
5. Počas testovacieho obdobia vyrobíme niekoľko prototypov. Skúmame ich na základe rôznych aspektov:
– Kompatibilita: chemický inžinier skúma, nakoľko sú tieto jednotlivé materiály navzájom kompatibilné a či je ich použitie bezpečné.
– Stabilita: v tomto bode skúmame, ako je receptúra odolná voči rôznym vplyvom prostredia, ako veľmi sa mení jej textúra, farba a vôňa.
– Mikrobiológia: tu skúmame, či sú receptúry v súlade s mikrobiologickou čistotou stanovenou v legislatíve Európskej únie.
– Challange test: v týchto testoch skúmame, aká odolná je účinnosť nášho konzervantu, ak receptúru šokujeme rôznymi baktgériami. Z toho vieme odvodiť aj dobu spotreby.
Keď sme s nimi spokojní, skúmame efektivitu a používateľskú skúsenosť, pričom sa okruh zúži na 1 konečných produkt. Po dokončení finálnych prototypov sa pripraví jedinečná 50-stranová dokumentácia s informáciami o produkte so vzorcami porovnaním dokumentácie získanej pre suroviny pre každý produkt, ktorú môže pripraviť iba chemický inžinier, ako to stanovuje zákon. Táto dokumentácia musí obsahovať receptúru, zdroj nákupu surovín, hodnotenie bezpečnosti, zložité výpočty a rôzne odkazy na výsledky výskumu. Zahŕňa správy o testoch a laboratórne výsledky. Chemický inžinier skúma, či je obal výrobku bezpečný a či sú na etikete správne uvedené povinné údaje.
Zároveň prebieha plánovanie dizajnu, ktorý by mal byť v súlade s vnútornými hodnotami produktu. Je to dôležitý aspekt aj pri navrhovaní obalu
– mali by byť vyrobené z materiálov šetrných k životnému prostrediu
– byť recyklovateľné,
a tak sme nakoniec zvolili prevažne sklo.
Výroba začína v laboratóriu, ktoré musí spĺňať prísne hygienické normy. Norika, naša bioinžiniera a manažérka výroby, dohliada na procesy:
– aby boli všetky suroviny skladované vo vhodných podmienkach
– aby sa všetky suroviny pridávali do receptúry pri správnej teplote a správnou technológiou
– aby receptúra vykazovala vhodnú hodnotu pH
Na konci výrobného procesu, ak bola ukončená kontrola kvality, môže byť produkt naplnený do fliaš, čo prebieha pod Luckyným dohľadom.
Naplnené fľaše sú tiež označené a balené pod jej dohľadom.
Pripravíme výrobné denníky, do ktorých zaznamenáme zdroj surovín a potvrdzujeme,že pri výrobe všetko prebehlo v poriadku.
Nakoniec sú PRODUKTY PRIPRAVENÉ, prevezené do skladu kde už len čakajú, kedy využijete ich blahodárne účinky 🙂