Znalosť štruktúry pokožky nám pomáha pri efektívnej starostlivosti o pleť a uvedomení si jej. Pre seba a svoju pleť totiž robíte to najlepšie, ak viete, čo používate a prečo. Preto sme prišli s malým sprievodcom, z ktorého sa dozviete o štruktúre pokožky a o tom, ako živiny ovplyvňujú jednotlivé vrstvy.
Koža chráni naše telo pred vonkajším svetom. Vďaka tomu majú svoju funkciu aj jednotlivé vrstvy, ktoré spolu fungujú v úplnej harmónii. Funkciou epitelu je izolovať telo od vonkajšieho sveta, chrániť ho pred faktormi ako je UV žiarenie, chráni nás však aj pred baktériami z vonkajšieho sveta.
Dermis je stredná vrstva kože. Niektorí si to možno ešte pamätajú z hodín biológie, aké užitočné sú vtedy nadobudnuté vedomosti teraz :). Dermis obsahuje lymfatické cievy, nervové zakončenia, drobné kapiláry a napríklad korienky chĺpkov. Táto vrstva je teda zodpovedná za zásobovanie pokožky energiou a živinami. Je však úzko spojená s tenkou vrstvou epidermis a spodnou časťou kože.
Za tepelnú izoláciu je zodpovedné najmä podkožie, teda spodná časť kože a tu sú tukové bunky, ktoré majú hlavne ochrannú úlohu. Tieto tri vrstvy možno rozdeliť do niekoľkých podvrstiev a vykonávať svoje funkcie vo vzájomnej jemnej rovnováhe. Našou úlohou je chrániť pokožku pred vonkajšími vplyvmi a zvnútra sa o zdravie pokožky postarať správnym príjmom vitamínov, tekutín a uvedomelou výživou. Poďme sa pozrieť na to, čo presne môžeme urobiť pre našu pleť, rozloženú do vrstiev!
Hlavnou funkciou epitelu je tvorba ochrannej vrstvy pred škodlivými slnečnými lúčmi, vírusmi a baktériami z vonkajšieho sveta a vonkajšími mechanickými vplyvmi. Najnižšia vrstva epitelu je bazálna vrstva, kde sa tvoria epitelové bunky. Nové epidermálne bunky nepretržite tlačia epidermálne bunky nad nimi smerom von, ktoré nakoniec odpadnú z povrchu kože. Tento proces zaručuje nepretržitú obnovu pokožky.
Po bazálnej vrstve nasledujú tri vrstvy, tieto vrstvy zvyčajne pozostávajú z niekoľkých radov buniek, okrem rohovej vrstvy, ktorá môže tvoriť až 30 radov buniek. Napriek tomu je najtenšou vrstvou pokožky epidermis s hrúbkou niekoľkých milimetrov.
Čím je táto vrstva menšia, tým je jej význam väčší. Pretože práve tu sa aktívne zložky zvyčajne vstrebávajú a využívajú. Vzhľad a krása pokožky závisí od tejto vrstvy. Hydratačnými krémami a rôznymi aktívnymi zložkami sa snažíme zabezpečiť elasticitu epidermis.
Čo môžeme urobiť pre zdravú a neporušenú epidermis? Aplikujeme účinné látky, ktoré sa skutočne dokážu vstrebať a využiť. Pozornosť by sme mali venovať aj hodnote pH tejto vonkajšej vrstvy pokožky, pretože mierne kyslé PH dokonale plní funkciu ochrany pred baktériami a vírusmi. Kým v prípade stratum corneum je hodnota okolo 5,5 spodné vrstvy pokožky sú pH neutrálne – pH 7 je neutrálne a nad touto hodnotou je už zásadité prostredie.
Pre zachovanie prirodzenej ochrany pokožky treba dbať aj na hodnotu pH používaných krémov. Musí byť zachovaná celistvosť kyslého plášťa hornej vrstvy kože. Preto sa neodporúča používať alkalické mydlo. Okrem opotrebovania a premeny ochrannej vrstvy dochádza aj k dehydratácii pokožky, ak je vystavená takýmto vplyvom. Citlivá pleť sa napríklad regeneruje pomalšie ako je bežné, preto si aj z tohto hľadiska zaslúži osobitnú pozornosť.
Keď chceme napnutú a sviežu pleť, väčšina známych a obľúbených účinných látok patrí do vrchnej vrstvy pokožky. Pretože sviežosť tejto vrstvy dáva krásnu a hodvábnu pleť.
V prípade vrchnej vrstvy pokožky je jednou z najdôležitejších vecí ochrana pred slnkom, keďže zrohovatená vrstva je vystavená slnečnému žiareniu. Používanie opaľovacích krémov je kľúčové, pretože UV žiarenie spomaľuje proces načrtnutý v prvom odseku, nepretržitú a rýchlu obnovu vrstiev pokožky. Tiež vysušuje, poškodzuje pokožku a urýchľuje jej starnutie.
V prípade epidermy je ďalšou veľmi dôležitou vecou nepretržitá hydratácia. Aj na to je príroda pripravená, pretože medzi bunkami sú zložky, ktoré podporujú zachovanie tekutiny a viazanie vody. Ak je vrchná vrstva vašej pokožky suchá a chýba jej voda, potom potrebujete látky, ktoré ju hydratujú: pomáhajú pokožke viazať vodu, vďaka čomu je pružnejšia a pevnejšia.
Aké sú tieto účinné látky? Napríklad kyselina hyalurónová, ktorá okrem schopnosti viazať vodu spomaľuje starnutie pokožky, ale pôsobí aj protizápalovo, betaín, NMF, urea, laktát sodný atď. Okrem toho sú dôležité zmäkčovadlá, ktoré zmäkčujú pokožku, pomáhajú zadržiavať vodu a podporujú lipidovú vrstvu pokožky. Takými sú rastlinné oleje, maslá, ceramidy, estery, skvalán. Zvlhčovače sa preto zvyčajne zameriavajú na epidermis. Aktívne zložky dobre vyrobeného krému dokážu podporiť rýchlu a nepretržitú obnovu epidermy pokožky a tiež epidermis hydratovať.
Ak je napríklad vaša pokožka dehydrovaná, musíte túto vrstvu ešte zacieliť a vyživiť. Nie ste si istí, či máte dehydrovanú alebo zmiešanú pleť, a tak neviete, ako na ňu: Pomôžeme Vám.
Dermis, alebo inak zamša, obsahuje zakončenia zmyslových nervov, množstvo menších kapilár, ktoré tiež zohrávajú úlohu pri regulácii teploty, ale tiež transportujú živiny. Nachádzajú sa tu aj mazové žľazy, vlasové folikuly (vlasy, chlpy).
Dermis, teda koža, je zadná časť epidermis, dodáva jej živiny a má aj ochrannú a izolačnú funkciu v opačnom smere, keďže jej bunky liečia rany a jej spodná vrstva je vankúšik vyrobený z kolagénu a vlákien. Nervové bunky v ňom majú funkciu prenosu správ, ako prostriedok vnímania pomáhajú nadviazať spojenie s vonkajším svetom.
Prečo je teda dermis dôležitá? Kolagén dodáva pokožke pevnosť a pružnosť, takže z estetického hľadiska môže byť pre nás táto funkcia dôležitá pre udržiavanie mladej, zdravej, kyprej a pevnej pokožky.
Všetci v poslednej dobe veľa počúvame o dôležitosti kolagénu. Tieto proteínové molekuly zachovávajú pevnosť našej pokožky. Kolagén sa tvorí vo vrstve dermis. Molekuly kolagénu sa nedajú nahradiť v pokožke aplikáciou zvonku, pretože jej štruktúra je krehkejšia a funkcia zložitejšia.
Na to, aby sme povzbudili pokožku k tvorbe kolagénu, potrebujeme napríklad vitamín C, ktorý môžete použiť dokonca aj vo forme krému. Vitamín C a jeho deriváty majú stimulačný účinok na tvorbu kolagénu v pokožke, čím spomaľujú starnutie pokožky a podporujú jej pevnosť, ale aj niektoré peptidy, ktoré stimulujú fibroblastové bunky zodpovedné za syntézu kolagénu.
Hypodermis je najnižšia vrstva kože, kde sa nachádzajú tukové bunky, ktorých úlohou je chrániť telo a kosti pred vonkajšími vplyvmi. Zohráva úlohu aj pri produkcii hormónov a tepelnej izolácii. Tukové bunky sú tu spojené kolagénovými vláknami, obklopené krvnými cievami. V dôsledku redukcie tukových tkanív môžeme stratiť plnosť našej pokožky.
Spodná časť pokožky nemá v starostlivosti o pleť žiadnu úlohu, pretože vstrebateľné krémy sa tu nedostanú.
Z hľadiska krásy sú teda vrchné a stredné vrstvy pokožky tie, ktoré by sme mohli a mali ovplyvniť. Správnou starostlivosťou o tieto vrstvy môžete zachovať ochrannú funkciu pokožky a zabrániť predčasnému starnutiu pokožky tváre. Sviežu pleť si totiž vytvoríte, ak viete, čo a ako pri starostlivosti o tvár používať.
Znalosť štruktúry pokožky nám pomáha pri efektívnej starostlivosti o pleť a uvedomení si jej. Pre seba a svoju pleť totiž robíte to najlepšie, ak viete, čo používate a prečo. Preto sme prišli s malým sprievodcom, z ktorého sa dozviete o štruktúre pokožky a o tom, ako živiny ovplyvňujú jednotlivé vrstvy.