Niacínamid je jedným z najuniverzálnejších vitamínov na pokožku. Každý, kto má problematickú pleť, o nej už určite počul. Ak nie, teraz je ten správny čas, pretože ide o multifunkčnú zložku, ktorá môže poskytnúť riešenia na mnohé kožné problémy. Niacín je vo vode rozpustný vitamín B, ktorý produkuje aj naše telo. Hrá zásadnú úlohu pri správnom fungovaní nervového systému, tráviaceho systému, krvného obehu a pokožky. Niacínamid je biologicky aktívna forma niacínu (vitamín B3). Niacín sa nachádza v mnohých potravinách. Jeho hlavnými zdrojmi sú chudé mäso, ryby, pečeň, olejnaté semená, kvasnice, otruby, vajcia, zelenina, suché strukoviny, avokádo, figy, slivky a celozrnné výrobky. Ľahko sa vstrebáva z gastrointestinálneho traktu a prebytočné množstvo sa vylučuje obličkami. V prítomnosti vitamínov B1, B2 a B6 si ho pečeň dokáže vyrobiť z aminokyseliny nazývanej tryptofán. Tryptofán sa v tele premieňa na niacín a približne 2/3 niacínamidu v tele pochádza z tryptofánu.
Obľúbenosť niacínamidu v poslednom období výrazne vzrástla a nachádza sa v čoraz väčšom počte prémiových produktov starostlivosti o pleť.
Dôvody jeho popularity: efektívny, bezpečný, stabilný, ľahko použiteľný.
V dermatológii sa používa už viac ako 45 rokov na liečbu rôznych stavov vrátane akné, rosacey, atopickej dermatitídy, psoriázy, seboroickej dermatitídy, hyperpigmentácie, autoimunitných pľuzgierových kožných ochorení a na liečbu/prevenciu starnutia a fotosenzitivity.
Je to jedna z najlepších účinných látok proti akné, keďže pomáha normalizovať tvorbu mazu a je výborný pre svoje protizápalové účinky. Nielenže bojuje proti akné, ale môžeme s ním počítať aj pri postregenerácii. Pomáha pri zjazveniach a vyblednutí pigmentových škvŕn spôsobených UV žiarením. Je tiež zložkou číslo jedna proti veľkým pórom. Voľné póry sa rýchlejšie a častejšie upchávajú odumretými kožnými bunkami a kožným mazom, čím sa vytvára výborná živná pôda pre baktérie, ktoré spôsobujú čierne bodky a akné. Niacínamid posilňuje a sťahuje steny pórov, čím výrazne znižuje ich veľkosť a tým aj mieru ich upchatia. Čerešničkou na torte je, že tiež znižuje transepidermálnu stratu vody v pleti, vďaka čomu je pokožka svieža a svieža. Niacínamid zvyšuje syntézu kožných bariérových proteínov, ako je involukrín, filagrín a keratín. Filagrín je nevyhnutný pri vývoji prirodzených hydratačných faktorov pokožky (NMF). Redukuje jemné vrásky, hyperpigmentačné zmeny a červené fľaky. Niacínamid má lepší antioxidačný účinok ako kyselina askorbová alebo tokoferol. Niacínamid znižuje podráždenie pokožky.
Dôležité je spomenúť množstvo účinnej látky použitej v sére. Niekedy je menej viac, a to platí najmä v prípade niacínamidu. Na základe dermatologických výskumov je najúčinnejší pri aplikácii v množstve 4 %. Použitie väčšieho množstva môže u reaktívnejšej pleti spôsobiť opačný mechanizmus účinku: vyrážky, podráždenie, nepokojný stav pokožky. Prospievajú z nej všetky typy pleti, no môže sa stať skutočným pokladom starostlivosti o pleť.
Niacínamid je stabilná účinná látka, ktorá zostáva v roztoku a nie je citlivá na svetlo. Pri nevhodnom pH môže dôjsť k hydrolýze, pri ktorej vzniká kyselina nikotínová. Ide však o dráždivú látku, ktorá naozaj môže spôsobiť podráždenie pokožky. Preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, kde ho zaradíte do svojej rutiny a s akým ďalším produktom ho používate. Ak výrobca kozmetiky používa čistý a kvalitný Niacínamid, ktorý obsahuje menej ako 100 ppm kyseliny nikotínovej (kyselina nikotínová silne dráždi pokožku), potom je riziko podráždenia pokožky veľmi nízke.
Pokojne ho používajte vo svojej rannej a večernej rutine.
Pokojne ho používajte každý deň. Môžete ho použiť na celú tvár.
Môžete ho použiť vo svojej rutine po čistení a tonizácii tváre.
Účinok sa zvýrazní pri kombinácii s: Kyselina glukónová PHA, Retinol, Alga + Zinok
Nepoužívajte s: vitamínom C